Máte záujem dostávať novinky o kultúrnych akciách v Bardejove emailom?

BARDAF – Medzinárodná foto výstava 2019

Tradícia fotografie v meste Bardejov sa datuje ešte do obdobia roku 1918 až 1938, avšak s pojmom výtvarnej fotografie sa v priestore Bardejova stretávame najmä po roku 1974, kedy túto umeleckú „vetvu“ zastrešil ZK ROH n.p. JAS Bardejov a táto trvala do roku 1991. Novodobé dejiny výtvarnej fotografie sa datujú od februára 2006, kedy po absolvovanom fotopleneri v poľskom Krosne sa jeho účastníci Ing. Leonard Baňas a Ing. Gabriel Grund rozhodli obnoviť tradíciu výtvarnej fotografie v Bardejove a založili Fotoklub Bardaf Bardejov a Ing. Leonard Baňas sa stal aj jeho prvým predsedom. Členmi novozriadeného fotoklubu sa stali najmä bývalí členovia, ale aj niektorí noví mladí členovia, takže pri svojom novovzniknutí mal šesť členov. Už hneď po započatí svojej činnosti sa fotoklub aktívne zapojil do fotografického diania na Slovensku najmä vstupom svojich členov do Zväzu slovenských fotografov, účasťami na rôznych organizovaných fotopleneroch tak na Slovensku, ako aj v Poľsku (Krosno) a Ukrajine (Poloniny), ale najmä účasťami na rôznych medzinárodných fotosúťažiach a salónoch v celom svete pod patronátom FIAP a PSA, na ktorých sa pomaly prebíjal do povedomia svetovej fotografickej obce, z ktorých postupne prichádzali aj rôzne ocenenia – či už medaily FIAP alebo HM FIAP. Najviac sa členovia sústreďovali na kvalitné výbery a kolekcie pre najprestížnejšie salóny AL-THANI a TRIERENBERG, kde postupne získavali nielen účasť v katalógoch, ale aj rôzne ocenenia.

Prelom nastal po roku 2010, kedy sa fotoklub BARDAF začal výrazne presadzovať predovšetkým ako klub vo fotosúťažiach, orientovaných na fotokluby. Výsledkom boli získané zlaté medaily na fotosalóne TRIERENBERG SUPER CIRCUIT v súťaži klubov, ktoré sa doposiaľ darí obhajovať každý rok. Od roku 2011 sa pravidelne zúčastňujeme ako jediní zo Slovenska na svetovej súťaži klubov FIAP v Paríži, kde dosahujeme veľmi pekné výsledky.

Postupom času sa podarilo zriadiť vlastnú fotogalériu v priestoroch kina Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch, kde každý mesiac obnovujeme vystavené kolekcie autorov a kolektívov tak zo Slovenska, ako aj Poľska, Česka a Ukrajiny, čím približujeme fotografickej obci a priateľom umenia v Bardejove širokú škálu fotografického umenia Európy. Rovnako sme začali vystavovať aj svoje fotografie v galériách iných regiónov, čím pravidelne predstavujeme fotoklub ako aj mesto Bardejov vo svete. Naše kolekcie už videli priaznivci fotografie v mestách Krosno, Ružomberok, Czeszyn, Krynica, Ľvov, Rivne, Sumi, Kyjev, Odesa, Nové Zámky, Stropkov, Humenné, Prešov a i.

Činnosť členov fotoklubu Bardaf sa však orientuje aj na individuálne zvyšovanie svojho majstrovstva zavedením vnútroklubovej pravidelnej súťaže „Fotografia mesiaca“, kde každý člen predloží každý mesiac jednu fotografiu, ale zároveň ohodnocuje aj fotografie ostatných členov fotoklubu. Traja členovia fotoklubu získali titul EFIAP: Gabriel Grund, Jaroslav Gutek, Vladimír Savčinský, traja titul AFIAP: Leonard Baňas – ten aj AZSF, Juraj Brezovský a Ferdinand Hažlinský, čím sa fotoklub bardaf stal najúspešnejším klubom  na Slovensku v získavaní týchto titulov, ale aj v percentuálnom zastúpení akceptovaných fotografií zo Slovenska.

Fotoklub Bardaf od roku 2012 každoročne organizuje Medzinárodný fotosalón: Bardaf International Exhibition pod patronátom FIAP a od roku 2014 aj Medzinárodný fotosalón Spring Fotosalon BARDAF taktiež pod patronátom FIAP, čím zastrešuje polovicu medzinárodných fotosalónov na Slovensku, ale najmä dobre reprezentuje mesto Bardejov, Slovensko a umeleckú fotografiu vo svete.

Klubový život Bardaf je orientovaný na pravidelné stretávanie raz týždenne všetkých členov, kde sa najmä prezentujú a prehodnocujú práce členov – autorov, ale zároveň aj sa vytvárajú rôzne námety  na prednáškovú činnosť k požadovaným témam, ktoré zvyšujú odbornú a umeleckú úroveň členov. Vedenie fotoklubu Bardaf pracuje od roku 2011 v zložení:      
Ján Hollý – predseda
Ferdinand Hažlinský,AFIAP – tajomník
Jozef Klimek – pokladník
V klube aktívne pracuje k dnešnému dňu 13 členov. Fotoklub Bardaf vydáva každý rok vďaka sponzorstvu firmy XAWAX Bardejov ročenku – katalóg, ktorý poskytuje aj iným záujemcom o svoju činnosť. Taktiež má vytvorenú svoju web stránku – bardaf.weebly.com, kde každý záujemca o našu činnosť môže nájsť dostatok informácií o živote klubu.

                Široká bardejovská verejnosť má možnosť každý mesiac vidieť prezentáciu jednotlivých členov klubu formou autorských minivýstav v priestoroch Mestskej knižnice, riedenej harmonogramom pre všetkých členov.         

                                                                                                              Ján Hollý – predseda fotoklubu Bardaf


LA GIOIA

OSLAVY MIKULÁŠA 5.12.2019 Radničné námestie
apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
« mar   máj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

SpolupracujemePropagační partneri

Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov

Navštívte aj

Sledujte nás

Kontakt

Radničné námestie 21
085 01 Bardejov

054 472 30 13

bardejov.cultura@gmail.com

© Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov | Všetky práva vyhradené  S  vytvorila [BE]CREA