Máte záujem dostávať novinky o kultúrnych akciách v Bardejove emailom?

IKONY – BARBARA RUCHALA

                    …už takmer 10 rokov je ikona v popredí mojej tvorby.

 „Kľúčovou dierkou sa pozerám do sveta ikon… Muž, ktorý ma uviedol do sveta ikon, je Wojciech Pażucha, známy sochár a pedagóg z Nowého Sączu. Hodiny, ktorých som sa zúčastnil, vo mne vzbudili zvedavosť a záujem o tieto posvätné obrazy. Ďalšie skúsenosti som získal v Nowici počas workshopov, ktoré viedli ľvovskí ikonopisci: Oksana a Andrija Wynnyczok. Tieto workshopy organizoval p. Jan Pipka z gréckokatolíckej farnosti v Krynici Zdrój. Hľadanie odpovedí na nepríjemné otázky, rozhovory so zaujímavými ľuďmi, prehliadanie internetu, ikonografické štúdie Jarosława Charkiewicza, účasť na následných workshopoch – preložené do mojich činov “.

 zdroj: priečinok „Barbara Ruchały inšpirácie s ikonou“

Moje prvé ikony som maľoval olejom na plátno, potom akrylom na dosku, teraz maľujem vaječnou temperou na ľavú stranu. Kraj, kde žijem, je známy množstvom pamiatok cirkevnej architektúry. Bohaté zbierky ikonických obrazov ma pri pohľade v kostoloch a múzeách inšpirujú a „ťahajú“ ku „karpatskej ikone“.

                             Ovocím tejto vášne je zbierka mnohých ikon. Získané vedomosti a zručnosti ma na jednej strane umožňujú a na druhej nejakým spôsobom zaväzujú podeliť sa o tieto skúsenosti s ostatnými. Momentálne rád vediem workshopy písania ikon pre začiatočníkov.

Maľovanie ikon je pre mňa meditácia, modlitba, plnenie záväzkov, svedectvo.


PIJ ČAJ, MILÁČIK!

SMEJKO A TANCULIENKA – Poď von!
máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
« apr   jún »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SpolupracujemePropagační partneri

Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov

Navštívte aj

Sledujte nás

Kontakt

Radničné námestie 21
085 01 Bardejov

054 472 30 13

bardejov.cultura@gmail.com

© Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov | Všetky práva vyhradené  S  vytvorila [BE]CREA