Máte záujem dostávať novinky o kultúrnych akciách v Bardejove emailom?

Výstava – Svetlana Steranková -Akvarely

Vernisáž výstavy 9.marca 2023 o 16.00 hodine

Výstavna sieň Oddelenia kultúry

Svetlana Steranková, nar. 25.5.1965 v Bardejove

Maľovaniu sa venujem od roku 2013, vtedy som začala navštevovať  Základnú umeleckú školu Michala Vileca v Bardejove, kde chodím a maľujem doteraz. Som členkou klubu Bardejovských výtvarníkov BARDAV a nemala som žiadne ambície stať sa maliarkou. Bez očakávania a možno až nerozvážne či impulzívne, nepoznajúc skutočnú povahu môjho rozhodnutia som vkročila do celkom nepoznaného prostredia. Maľovanie pre mňa znamenalo predovšetkým prechod do iného sveta, trochu tajomného a trochu prikrytého romantickým závojom.

Z počiatočného zaujatia maľovaním, kreslením, objavovaním kompozičných vzťahov, farby…, jej funkcie a výpovednej hodnoty a po prvých celkom neumelých pokusoch som postupne hľadala mne vlastnú maliarsku formu. Vyskúšala som si rôzne techniky, spôsoby… ale najpríťažlivejším umeleckým prostriedkom sa pre mňa stal akvarel. Postupne, časom, s naberaním skúseností, narastajúcim počtom akvarelových malieb, objavujem stále viac a viac krásu akvarelu. Delikátnosť akvarelu, jeho jemnosť, subtílnosť, svetelnosť, jeho výtvarné vlastnosti i výrazové možnosti si ma celkom získali. Oslnivú belosť papiera vnímam ako jednu z podstatných farieb maľby. Postupne  som prelamovala pečate jeho tajomstiev, zložitosti výberu štetca, alchýmie farieb, tajomstiev papiera, jeho savosti… postupne a pozvoľna som videla, ako sa mení moja maľba a ako sa začínam na obraz a maľovanie pozerať z celkom odlišných súvislostí. Snažím sa o harmóniu, o súlad motívu, výtvarnej formy aj farebnosti. Možno aj preto mnohé moje obrazy zreteľne smerujú k monochrómii a celkovej striedmosti. Verím, že tak robím správne a v súlade so svojimi pocitmi a naturelom, ktorý máme každý svojrázny a odlišný… pretože viem, že v Umení niet jasných poučiek a nariadení.

Každoročne sa zúčastňujem spoločných výstav v rámci súťaže Výtvarné spektrum pod záštitou Národného osvetového centra, poplenérových výstav organizovaných Hornošarišským osvetovým strediskom a výstav Základnej umeleckej školy Michala Vileca organizovaných rovnako v galérii Hornošarišského osvetového strediska. Okrem toho moje akvarelové maľby boli vystavené v Kijeve, Bukurešti, Przemyszli a tiež rodisku známeho svetového umelca Rafaella Santi v Talianskom Urbine. V roku 2018 som absolvovala workshopy akvarelu v Ľvove na Ukrajine a  v roku 2019 demo ukážky akvarelistov z rôznych krajín na Festivale akvarelu v talianskom mestečku Fabriano.


13. VIVODZEŇE KAČURA

Galavečer ocenených
apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
« mar   máj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

SpolupracujemePropagační partneri

Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov

Navštívte aj

Sledujte nás

Kontakt

Radničné námestie 21
085 01 Bardejov

054 472 30 13

bardejov.cultura@gmail.com

© Oddelenie kultúry MsÚ Bardejov | Všetky práva vyhradené  S  vytvorila [BE]CREA